top of page

Bir Türk ressam olan Bingül Nart için ilham, belli ki bir tablonun yaratılışı sırasında meydana gelen tesadüfi olaylar akışıdır ve tablonun bitmesine doğru seyredilebilecek bilinmeyen istikametler. Tablo bir jestle başlar ve sonuca eşit söz hakkı verildiği bu noktada, ressamla tablo arasında derin bir etkileşim ve diyalog başlar. Ressam, verilen sonsuz miktardaki seçeneklerin arasından estetik ayrımlar yapar ve sonuçlar her bir tabloyu eşsiz ve bireysel bir kompozisyon ve anlık sansasyon çalışması haline getirir. Bir çeşit saklı yada açığa çıkarılmış "anima" yada ressamın o anki ruh halinin belgelendirilmesi...
 

Bingül Nart'ın tabloları serbest tarzda beraberlik, ahenk ve her şeyin birbiriyle iç içe geçmesinin ifadesi, kendi parçalarından çok daha büyük bir bütün yaratan dikkatle seçilmiş renkler ve şekillerin sembolizasyonudur. Şekillerin ve renklerin ayrımları her biri varolmak için bir diğerine bağlı olacak şekilde aralarında paylaşılır. İlk görüşte, grafik oyun göze çarpar ve zihin parçaları yerlerine koyarken gözler tuval etrafında dolaşır. Bir sağ beyin, sol beyin zihin değişimi söz konusudur ve izleyici her şeyin mümkün olduğu bir başka dünyaya girer. Rasyonel ve sezgisel.... Her tablo aynı mesajı verir fakat farklı sansasyonlar uyandırır ve sizi görsel oyunlarını oynamaya davet eden bireysel mizaçlar yaratılır.
 

 Perspektif, seçilen şekillere hayat ve yaşama gücü veren sayısız kıvrım ve döngülerde kaybolur. İleri gölgelendirme, ön ve arka planı gizemli bir hale getirir. Bingül çoğunlukla şekilleri daha da öte tasvir ederek zihninde canlandırdığı ahenk ve düzensel dengeye ulaşmak için turuncu veya kızılın parlak vurgu renklerini pastel renklere karşı kullanır.
 

 Bingül Nart'ın sanatında damla şekli, çakışan eğimli çizgilerin doğal bir oluşumu olarak nükseder. Sembolizm yağmur, gözyaşı, kan, bulutlar, vs... şeklinde bir çok değişik şekilde yorumlanabilir. Her tablo, ismine, kullanılan renklere ve tablonun genel ruh haline bağlı olarak küçük ipuçları verirken anlamlarını yoruma açık bırakır. Örnek olarak 'Balık' tablosunda damlalar bir şekilde balığın "canlılığı" yada diriliğini ve bir açıdan da ıslaklığını ifade eder. Seçilmiş olan kahverengi, açık pembe tonları ve siyah, yeşil ve mavinin tonlarıyla etkileşerek tabloya çok takdir edilen bir nitelik kazandırır.
 

 Bingül Nart'ın sanatının önü alabildiğine açıktır, çünkü olasılıklar sonsuzdur.
 

David Genovesi
Direktör
ARTROM Gallery Rome İtaly
4/12/2007

Kelimelerin bittiği yerde duygıuların ifadesi çeşitli şekillerle anlatılır ve yaşanır.Hele renk, pentür ve çizgiye gönül vermişseniz bu yaşamınız onlar içinde akar gider ama her noktası işaretlenerek.

Resim dünyamdaki yolculuk ve serüven de benim için böyledir. Bütün olabilirliklerin içinde sınır tanımaz bir renk, çizgi ve desen özgürlüğüm ile paylaştığım sevginin beni ilk başlangıç noktasından alarak hiç beklemediğim yerlere götürmesi ben de büyük bir heyecan yaratır, ta ki nesnelerin içinde beni tatmin eden duygu ve hazza ulaşıncaya kadar.Her nesnenin yaşanması gereken zamanı ve olabilirliği vardır benim için. Eğer o öyküyü tuvallerimde yaşamışsam onun daha derinlerinde ya da başka uçlarında, ilişkili nesnelere doğru yol alarak bir yerlerde buluşurum. O buluştuğum noktalar tuvalimin veya kağıtlarımın en çoşkulu yaşayan canlı birer anıdır. Bir çizgi ya da renk benim için sonsuza açılan ve sonunu bilmediğim bir serüvendir. Bu yolculuğumda ya bereber gideriz ya da o bir adım önde olup beni büyük bir sevgiyle arkasından götürür.

 

Bingül Nart
10.01.2005, İzmir
Resimlerim, hiç durmaksızın beynimde şekillenerek akan nesnelerin büyük bir çoşkuyla tuval üzerinde dans etmesi ve bir yaşam hikayesi olarak görünen duyguların derinliklerindeki titreşimlerin ve karşılaştığı zorlanmaların mücadelesidir. Bazen damla damla akar bazen de görsel yoğunlaşmalarla tuval ve kağıt üzerinde manzumeler dizisi olur.

bottom of page